czwartek, 23 czerwca 2016

Futbol jest okrutny

Mistrzostwa Europy czy Mistrzostwa Świata, to czas wycięty z rzeczywistości, płynący gdzieś obok pozwalający choć na chwilę zapomnieć o tym co ważne. Nie wiem czy wszyscy, ale cześć z nas tak ma, że przez te 90 minut zapominamy o wszystkim, wyłączają się nam nasze szare komórki i dajemy się ponieść emocją, krzyczymy i płaczemy na przemian. Tak właśnie było w ostatni wtorek, gdy nasza reprezentacja wygrała 1:0 z Ukrainą (bramkę zdobył Jakub Błaszczykowski, którego autobiografię miałem okazję przedstawić dzień wcześniej tutaj) i po raz pierwszy od 1992 roku wyszliśmy z grupy w tak dużej imprezie jak Mistrzostwa Europy.
Dzisiaj jest czas na radość, ale piłka nożna wiąże się z różnymi skrajnymi uczuciami. Michał Okoński jest dziennikarzem sportowym na co dzień współpracującym z Tygodnikiem Powszechnym. W roku 2013 popełnił książkę, która jest podsumowaniem i rozwinięciem blogu Futbol jest okrutny. Książka jak i blog to opowieść kibica, fana londyńskiego Tottenhamu, ale również angielskiej ligi o tym co w futbolu dobre i złe, co pobudza wyobraźnie a co powoduje w nas niekontrolowaną złość.

Książka ma ciekawą konstrukcję i choć nie można powiedzieć tu o normalnej fabule to kompozycja jak dla mnie ma sens i ciekawie wpisuje się w całość. Futbol jest okrutny to zbiór faktów i ciekawostek, które będą interesujące dla fanów piłki nożnej, ale tak ze sobą połączonych, że tworzą obraz meczu piłkarskiego z doliczonym czasem, dogrywką i rzutami karnymi.
Każda minuta spotkania to inna historia, ciekawostka, anegdota, a wszystko zaczyna się od rozgrzewki i wyjaśnienia terminu Fergie Time, jest on związany bezpośrednio z byłym trenerem Manchesteru Ud, Alexem Fergusonem, który wywierał presję, na to by, doliczono czas do regulaminowych 90 minut, a jego drużyna miała szanse na odrobienie strat. Fergie Time jest tematem przewodnim, choćby dlatego, że to co najpiękniejsze i najgorsze w futbolu, dzieje się właśnie w tym czasie, w ostatnich minutach meczu. Rozbudzają się wówczas najbardziej skrajne emocje, a i bywa tak, że te ostatnie minuty nie mają nic wspólnego z szeroko pojętym terminem fairplay
Autor bardzo trafnie i sensownie podjął tematykę problemów piłki nożnej z przesadnym wydawaniem pieniędzy, rasizmem czy obrażaniem piłkarzy. Michał Okoński to pasjonat i choć momentami jego styl jest nużący, nieco za dużo informacji do przyswojenia, to jednak na koniec chce się tego więcej. Jest to na pewno pozycja dla sympatyków Tottenhamu, sporo tu odniesień do tego klubu, ale każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jest nawet cały rozdział o FC Barcelonie i jej gwieździe Lionie Messim.
Na długo zapamiętałem rozdział dotyczący ulubionego fragmentu meczu, czyli momentu poprzedzającego rozpoczęcie spotkania, kiedy to piłkarze wyprowadzani są przez dzieci, jest krótka wymiana zdań z sędziami, przywitanie kapitanów, a w meczach międzypaństwowych hymn narodowy i masz świadomość że przez te 90 minut może wydarzyć się wszystko.