czwartek, 8 grudnia 2016

Encyklopedia Piłkarska FUJI - Puchar UEFA

Dzisiejszy wpis jest trochę nie planowany, ale musiałem coś napisać o wczorajszym zwycięstwie Legii Warszawa ze Sportingiem Lizbona 1:0 i awansem stołecznego klubu do 1/16 Ligi Europy. Postanowiłem z tej okazji przedstawić książkę która z kronikarską skrupulatnością rok po roku przedstawia historię poprzednika tych rozgrywek to jest Pucharu UEFA.


Encyklopedia piłkarska FUJI Puchar UEFA znalazła się w moich zbiorach na fali sukcesów polskiej piłki klubowej pod koniec roku 1996. Polska reprezentacja piłkarska już od dekady nie grała w poważnym dorosłym turnieju mistrzowskim (wyjątek Olimpiada w Barcelonie 1992) a jej piłkarze raczej nie byli powodem do chluby. Nieco inaczej wyglądało to na klubowej arenie. Legia w roku 1991 grała w półfinale Pucharu Zdobywców Pucharów Krajowych, w sezonie 1994/95 ta sama Legia występowała w Lidze Mistrzów i z drugiego miejsca awansowała do ćwierćfinału , natomiast w roku 1996 w tych samych rozgrywkach występował Widzew Łódź. 
W takich oto okolicznościach przyrody trafiła do mnie Encyklopedia FUJI, która przez kolejne lata stała się moim kompendium wiedzy na tematy piłkarskie i choć Puchar UEFA (początkowo Puchar Miast Targowych), a dzisiaj Liga Europy od zawsze stoi w cieniu tych najważniejszych klubowych rozgrywek to przez swoją różnorodność, obecność egzotycznych zespołów jest znaczenie bardziej interesujący.



Pierwsze otwarcie tego pucharu nosiło nazwę Pucharu Miast Targowych i ciągnęło się przez cztery sezony (1955-1958), kolejny przez trzy (1958-1960) i zdominowała go FC Barcelona, natomiast od roku 1960 rozgrywki stały się  cykliczne, dookreślono reguły i zasady (początkowo byli to reprezentacji poszczególnych miast). W roku 1971 rozgrywki zmieniły nazwę na Puchar UEFA, a od 2009 jest to Liga Europy.
Książka to przede wszystkim statystyki, wszystkie mecze rozegrane w tych rozgrywkach, jego zwycięscy ich składy a przede wszystkim droga kolejnych triumfatorów tego pucharu. Mnóstwo ciekawych historii bliżej nieznanych fanom.  Do roku 1996 kiedy publikacja ta została wydana mamy 24 zwycięzców, jest to kawał europejskiej piłki, mamy tu zespoły z Hiszpanii, Anglii, Włoch, Węgier, Niemiec, Portugalii, byłej Jugosławii, Holandii, Belgi i Szwecji (w ostatnich latach doszły zespoły z Rosji, Turcji i Ukrainy).
Są też i polskie akcenty w książce,  dwa kluby: Ruch Chorzów (1974) i Stal Mielec (1976) dotarły do ćwierćfinału, a w roku 1988 Andrzej Buncol wraz Bayerem Leverkusen zdobył puchar.


Po roku 1996 kolejni Polacy mogą poszczycić się tym trofeum w roku 2002 Tomasz Rząsa i Euzebiusz Smolarek (z powodu kontuzji nie wystąpił w finale) z Feyenoordem, Mariusz Lewandowski z Szachtarem Donieck w 2009 i dwukrotnie Grzegorz Krychowiak z FC Sevilla w 2015 (mecz odbył się na stadionie Narodowym w Warszawie a Krychowiak zdobył jedną z bramek) i w roku bieżącym 2016.
Po wczorajszym meczu swoją szansę na zapisanie się w kronikarskich annałach ma Legia Warszawa czego polskim kibicom z całego serca życzę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz