poniedziałek, 31 grudnia 2018

Podsumowanie roku 2018


Rok 2018 mogę nazwać udanym. Przeczytałem ponad 30 książek, ze względu na tegoroczny World Cup prawdopodobnie co czwarta dotyczyła tematyki piłkarskiej, każda z lektur przyniosła mi wiele pozytywnych czytelniczych doznań. Lista przeczytanych książek poniżej:




Znana aktorka, gwiazda Gwiezdnych Wojen, Carrie Fisher mierzy się ze swoimi słabościami, doświadczeniami życia w rodzinie celebrytów (matka znana aktorka, ojciec piosenkarz) przybiera formę relacji z terapii walki z uzależnieniami.

2. Chór zapomnianych głosów - Remigiusz Mróz
Literatura SF z elementami kryminalnymi. Stawia wiele pytań. Przede wszystkim skąd pochodzimy, dokąd zmierzamy i jaki jest cel naszego istnienia. 

3. Zaginiona rasa Gigantów -  Patrick Chouinard
Ciekawa czerpiąca informację ze starożytnych inskrypcji książka o mitycznej rasie olbrzymów. Jeśli interesujecie się tematyką greckich herosów, biblijnych olbrzymów czy też nordyckich bogów pozycja warta zapoznania.

4. Gok cooks Chinese -  Gok Wan
Książka kucharska znanego brytyjskiego stylisty i projektanta. Dzieli się z czytelnikiem przepisami swojego dziadka chińskiego restauratora.

5. Miasto Archipelag -  Filip Springer
Podtytuł Polska mniejszych miast, wraz z autorem przemierzamy stare wojewódzkie metropolie , dawne stolice 32 nieistniejących regionów administracyjnych, konfrontując minione lata z czasem obecnym.

6. Rzeczy których nie wyrzuciłem -  Marcin Wicha
Śmierć matki i pozostawione przez nią przedmioty przenoszą autora w nostalgiczną podróż do lat dzieciństwa i dorastania. 

7. Barca, życie, pasja, ludzie -  Jimmy Burns
Historia największego klubu na świecie,ale również Katalonii i ludzi tam żyjących.

8. Martwa dolina -  Frank Westerman
Historia tragedii w jednej z afrykańskich wiosek. Pewnej nocy wszyscy mieszkańcy umierają. Jest wiele teorii i interpretacji naukowcy do dzisiaj spierają się co było powodem śmierci.

9. Oczami Jezusa -  Carven Alan Ames
Carven Alan Ames katolicki mistyk przedstawia z beletryzowaną wersję ewangelii nauk i podróży Jezusa Chrystusa wraz ze swoimi uczniami przez Ziemię Świętą.

10. Di Stefano -  Ian Hawkey
Biografia jednego z większych argentyńskich piłkarzy, który wraz z Realem Madryt zdobył pięciokrotnie Puchar Europy.

11. 1956 Przebudzeni - Piotr Bojarski
Zbiór reportaży i  wydarzeń związanych z rokiem 1956.

12. Królowie strzelców - Zbigniew Rokita
Piłka nożna w dawnym bloku wschodnim, plus historia o koszykarskiej reprezentacji Litwy.

13. Wembley, Wimbledon -  Wiktor Osiatyński
Piłka nożna i jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskiego futbolu mecz na Wembley dający naszej drużynie awans na World Cup w 1974 roku.

14. Piłka nożna zmienia świat -  Brian Winter, Edson Arantes do Nascimento
Biografia a raczej pomniku ku chwale jednego z najlepszych piłkarzy globu Edson Arantes do Nascimento potocznie znanego jako Pele.

15. Jak zawsze -  Zygmunt Miłoszewski
Wariacja na temat co by było gdyby. W tle powojenna Warszawa, ale nie taka jak zawsze, młoda para z bardzo długim stażem na nowo układa sobie życie w zupełnie innych realiach politycznych.

16. Szamo -  Grzegorz Szamotulski, Krzysztof Stanowski
Grzegorz Szamotulski opowiadający historie prosto z szatni piłkarskiej. Taka biografia z lekko przymrożonym okiem.

17. Johan Cruyff autobiografia - Jaap de Groot, Johan Cruyff
Biografia a raczej przemyślenia dotyczące kierunku rozwoju piłki nożnej. Johan Cruyff na bazie sowiego doświadczenia i kariery piłkarskiej na nowo definiuje nowoczesną myśl szkoleniową.

18. The story of the World Cup -  Brian Glanville
Historia piłkarskich mistrzostw świata. Sporo statystyk i relacji z co ważniejszych spotkań.

19. Touched by God, How we won the Mexico '86 World Cup -  Daniel Arucci, Diego Armano Maradona
Kulisy zdobycia przez Argentynę mistrzostwa w Meksyku w roku 1986. W roli głównej Diego Armando Maradona.

20. The Beer Book -  Tim Hampson
Encyklopedia Piwa. Największe browary z całego świata i ich propozycje.

21. Death or Glory -  Jon Spurling
Ciemna strona piłkarskich mistrzostw świata. Dyktatorzy, wojny domowe, porwania, korupcja i wiele innych historii o których raczej się nie mówi.

22. Na wschód od zachodu -  Wojciech Jagielski
Podróż polskiego reportera szlakiem hipisów. Próba odnalezienia klucza i powodów jakimi kierowali się młodzi ludzie w początkach lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

23. Najlepszy trener na świecie -  Arkadiusz Bartosiak, Jacek Gmoch, Łukasz Klinke
Biografia jednego z najbardziej znienawidzonego a zarazem utytułowanego polskiego trenera Jacka Gmocha. Specyficzny barwny język, ciekawa historia i kontrowersje związane z jego osobą dodają kolorytu tej biografii.

24. Zagroda zębów - Wit Szostak
Podróż Odysa w stu rożnych odsłonach. Każda inna, każda otwiera inne bramy  zrozumienia historii inne rozterki bohatera i jego najbliższych.

25. MasterChef Kitchen Bible
Biblia każdego kucharza wiedza niemalże kompletna. Proste przepisy dużo wiedzy praktycznej ale i teoretycznej.

26. Czterdzieści i cztery -  Krzysztof Piskorski
Podróż w alternatywny wiek XIX, odkrycie eteru, inny bieg historii a gdzieś w tle odradzająca się Polska.

27. Inne ochoty - Ewelina Pietrowiak,  Jerzy Pilch
Drugie spotkanie Eweliny Pietrowiak i Jerzego Pilcha zaowocowało drugim tomem wywiadów.

28. Skandaliści w koronach -  Andrzej Zieliński
Sekrety i skandale polskich władców.

29. Dom dzienny, dom nocny -  Olga Tokarczuk
Autorka zabiera nas w podróż na Dolny Śląsk ten dzisiejszy i ten wczorajszy. Fakty przeplatają się z fikcją, współcześni mieszkańcy z tymi historycznymi mitycznymi.

30. Słodziutki biografia cukru -  Dariusz Kortko, Judyta Watoła
Biografia cukru od czasów prehistorycznych do współczesnych. Często pośrednio bądź bezpośrednio wpływa na historię świata. Wpływa również na nasze zdrowie i jakość naszego życia.

31. Sekretne życie drzew -  Peter Wohlleben
Książka o drzewach i mieszkańcach lasów o ich społecznym życiu o którym przeciętny czytelnik nie ma pojęcia.

32. Joseph Conrad i narodziny globalnego świata -  Maya Jasanoff
Biografia Josepha Conrada, ale również historia zmieniającego się świata. Romantyczny wiek XIX ze swoimi narodowymi uniesieniami kontra szybkie uprzemysłowienie i początek wieku XX który marginalizuje jednostkę i niesie ze sobą dwie wojny światowe.

33. 1968 Czasy nadchodzą nowe - Cezary Łazarewicz, Ewa Winnicka
Zbiór najciekawszych wydarzeń roku 1968 które miały większy lub mniejszy wpływ na współczesny świat. Bunty studentów, Beatlesi, hipisi, interwencja w Czechosłowacji i Wietnamie i wiele więcej. 

34. Nie ma - Mariusz Szczygieł
Mariusz Szczygieł jeszcze raz zabiera nas wgłąb nas samych. Kluczem jest to co czego już nie ma. Nie ma kogoś. Nie ma czegoś. Nie ma przeszłości. Nie ma ojca. Nie ma pamięci. Nie ma miłości. Nie ma życia...


Ps. Na zdjęciu powyżej Shakespeare's Globe budynek ze świata którego już nie ma.

środa, 26 grudnia 2018

Pod choinką

Dobry wieczór, kolacja wigilijna dobiegła końca, życzenia złożone można przysiąść gdzieś na sofie i rozpakować prezenty. U mnie jak co roku mała kupka z książkami:



- Jak oni pracują - Agata Napiórska
Autorka przeprowadziła krótkie ale bardzo ciekawe wywiady o rytuałach i zwyczajach które pomagają w pracy twórczej. Brzmi ciekawie.

- Jeszcze dzień życia - Ryszard Kapuściński
W listopadzie na ekranach kin zagościł film o trzymiesięcznej wyprawie wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli. Wydawnictwo Agora idąc za ciosem wznowiła reportaż umieszczając fotografie z animacji.

- Puchar od Pana Boga - Ota Pavel
Mariusz Szczygieł na każdym spotkaniu poleca autobiograficzną książkę Ota Pavla Śmierć pięknych saren. Jak spotkałem się z rybami a ja wybrałem Puchar od Pana Boga i nie mogę się doczekać lektury.

Kompletnie nie wiem czego się spodziewać, ale czuje że może to być kawał ciekawej literatury. Akcja toczy się w niedalekiej przyszłości a wszystko w  stylu powieści political science fiction. Przeczytam, zobaczę ewentualnie polecę.

Ps. Poniżej świąteczna CHOINKA Z  EXETER... :-)




MERRY CHRISTMAS!!!





czwartek, 20 grudnia 2018

1968 Czasy nadchodzą nowe.

Choinka wystrojona, ustawiona w centralnym punkcie salonu. Ponad głowami mieniące się kolorami tęczy gwiazdy w tle kołyszące do snu kolędy. Coraz bliżej święta. Jeszcze chwila i rok 2018 odejdzie do lamusa. Ja natomiast pragnę spojrzeć 50 lat wstecz do roku 1968 i do wydarzeń jakie wstrząsnęły ówczesnym światem.





Książka ta to wybrane historię pierwszych stron gazet. Trybików które pozostawione same sobie nic nie wnoszą ale w zestawieniu obrazują miniony czas. The Beatles (nagranie "Białego Albumu"), Roman Polański (powstawanie i sukces "Dziecka Rosemary"), czy Janusz Szpotański (historia wykpiwającej system komunistyczny opery "Cisi i gęgacze") to jedne z wielu opowieści zamieszczonych w tym zestawieniu. Mnie najbardziej poruszyła historia polskiego żołnierza, który wpadł wpadł w swoisty "morderczy szał" w trakcie Operacji "Dunaj" i cała otoczka zwiana z polską okupacją naszego południowego sąsiada. Wspomina się o polskim marcu 1968, studenckich burdach  i Polakach pochodzenia żydowskiego w okresie "nagonki syjonistycznej". 
Książka jest skonstruowana genialnie, każdy rozdział opatrzony został artykułami z różnych gazet dostępnych w roku 1968 na rynku. Propaganda i mydlenie oczu zaraz obok siebie, 'straszne' Radio Wolna Europa oraz, co kupić bliskim na święta, a może "co chcielibyście wiedzieć na temat higieny?" "Za dużo pijemy", cenzura... Historia zatacza koło, warto przeczytać.

niedziela, 16 grudnia 2018

Joseph Conrad i narodziny globalnego świata

Prawie osiemnaście lat temu po raz pierwszy moim oczom ukazała się biel angielskich klifów i port w Dover. Monstrualne dostojeństwo naturalnej fortyfikacji, pobudzało wyobraźnię, lekko przytłaczając takiego szczura lądowego z centralnej Polski. Kilka dni później szukając polskich śladów wylądowała na przy katedralnym cmentarzu w Canterbury trafiając na grobowiec zmarłego w roku 1924 Josepha Conrada angielskiego pisarza, w Polsce znanego jako Józefa Konrada Korzeniowskiego.


  

Od mojej wizyty w Canterbury minęły lata, a ja wciąż czuję duchową więź z autorem i gdy dowiedziałem się o biografii pisarza nabyłem ją niemal w dniu premiery. Nie zawiodłem się pomimo tego że nie jest to typowe podsumowanie żywota bohatera, a raczej epoki i zmian jakie ze sobą niosła. Korzeniowski jest tylko elementem układanki, aktywnym, gdyż za pomocą pióra opisywał otaczający go świat.
Jako dziecko przeżył wraz z rodzicami zsyłkę w głąb Rosji, śmierć matki a potem chorobę i śmierć ojca. Wychowywany twardą ręką przez stryja coraz częściej marzył o dalekich podróżach i przemierzaniu bezkresu oceanów. W wieku szesnastu lat udał się do Marsylii, by zostać marynarzem. W ciągu dwudziestu lat opłynął wszystkie morza świata, po czym na stałe zamieszkał w Anglii.
Obserwował narodziny nowego imperializmu, panoszącego się w niemal w każdym zakątku naszego globu, hipokryzję stojącą za najważniejszymi ideałami Zachodu.
Wraz autorem przemierzamy dziewiętnastowieczną Rosję, Warszawę, Kraków jesteśmy w środku patriotycznych dyskusji na temat przyszłej odrodzonej ojczyzny. Mierzymy się z realiami życia w kraju który de facto nie istnieje. Francja i początki przygody z morzem to również pasmo porażek, brak porozumienia z załogą, próby samobójcze. Anglia to również zmaganie się ze swoją innością pomimo brytyjskiego obywatelstwa nie czuje się traktowany jak rodowici mieszańcy. Zdobywa patent kapitański, ale najczęściej pływa jako podoficer na mniej znaczących jednostkach. Z braku propozycji ląduje w Wolnym Państwie Kongo na jednym z parowców (tam też powstaje zalążek Jądra Ciemności). Odnajduje się dopiero będąc pisarzem a i to będąc docenionym pod koniec życia.
Jest wnikliwym obserwatorem zebrane doświadczenia i zasłyszane historie stają się kanwą jego twórczości. Obrazem świata z przełomu epok. Romantycznych czasów żaglowców męskiej przyjaźni, bohaterstwa i czasów parowców, przemysłu, masowego wyzysku. Na granicy tych światów powstają nowe twory, oparte na przemocy i wyzysku. Obrazujące ciemną stronę natury człowieka.
To, co oddziela dzikość od cywilizacji, przekracza barierę skóry; przekracza nawet granice geograficzne. Dla tego pisarza rzecz nie sprowadza się do stwierdzenia, że dzicy są nieludzcy. Raczej do tego, że każdy człowiek może stać się dziki.
Polecam książkę, dostajemy kawał dobrej historii człowieka który podążając za marzeniami mógł obserwować zmieniający się świat gdzie jednostkę wtłacza się w machinę nowego brutalnego imperializmu. Opowieść ta daje do myślenia. Dobro nie zawsze bywa dobrem, a zło złem. Świat się zmienia. Romantyczni bohaterowie odchodzą do lamusa, liczy się zysk i nowe technologie pozwalające go zwielokrotnić. Czy coś nam tego nie przypomina.

poniedziałek, 10 grudnia 2018

Sekretne życie drzew

Coraz bliżej święta, a jak święta to i choinka. Wczoraj wraz z moją wesołą rodzinką wybraliśmy się na wyprawę w poszukiwaniu bożonarodzeniowego drzewka. Jak co roku zarzuciliśmy idea zakupu żywej choinki, najlepiej w donicy. Wybór co nie miara, ale przeważały te cięte. Były też małe w doniczkach nie wiadomo czemu przeważnie potraktowane różnokolorowym sprejem. Wszystkie równo ustawione w rzędach, cieszące wzrok gapiów, czyli nas. Taki mały przyrodniczy holokaust. Bo jakże inaczej to nazwać tuż po lekturze bestsellerowej książki Petera Wohllebena. 




Sekretne życie drzew wysłuchałem na swojej wysłużonej komórce w kilka dni przemieszczając się środkami komunikacji miejskiej. Autor jest leśnikiem. Wśród drzew spędza całe dnie. Obserwuje i nasłuchuje. O każdym z osobna potrafi opowiadać godzinami. Swoje spostrzeżenia poparte wieloletnimi badaniami zebrał w książce. Las to olbrzymia metropolia na której funkcjonowanie wpływają jej mieszkańcy drzewa. Redystrybucja dóbr i zasobów, wspólnych zależności  niczym nie różni się od tej znanej w naszym świecie. Starsze drzewa rodzice doglądają swoje pociechy, wspierające je w okresie dorastania. Tworzą całe małe społeczności tego samego gatunku doglądając swoich interesów. Podobnie jak u ludzi dostosowują się do warunków atmosferycznych. Latem  gdy słonko przygrzewa mieniąc się zielenią swojego listowia, upajają się fotosyntezą nabierając energii na zimę. Gdy dni krótsze i chłodniejsze, a wiatry silne i porywiste, pozbywają się swojego zielonego przyodziewku i zapadają w półsen, przenosząc swoje bujne życie pod powierzchnie gruntu.
Autor na kolejnych stronach w piękny i barwny sposób przedstawia nam historię gatunków drzew i krzewów. Uzmysławia nam jak bardzo społeczne są to byty, które bardzo często po zmianie środowiska i braku pomocy współtowarzyszy podupadają na zdrowiu i umierają. Drzewa żyją długo tak wiec i zmiany następują wolniej, dla zwykłego śmiertelnika mogą być niedostrzegalne. Kupując małą choinkę na święta cieszymy się jej widokiem, zapachem. Dwa tygodnie trzymamy ją w ciepłym domu przy sztucznym oświetleniu, następnie sadzimy w małym ogrodzie, samotną, bez rodziny. Rośnie tam przez kilka lat. Nigdy jednak nie osiąga swoich naturalnych rozmiarów i nie dożywa sędziwego wieku.
Polecam książkę bo pozwala spojrzeć na otaczający nas świat trochę z innej perspektywy. Nie chodzi o to by nie korzystać z darów otaczającego nas świata wszystkie ona są od siebie współzależne. Należy jedynie pamiętać że nie są one dane nam na zawsze. To skamieniałem zwalone drzewa za kilkanaście tysiącleci pokryte warstwom gleby  stanie się węglem kamiennym bądź ropą naftową. Bez drzew nasza cywilizacja nie ma szans przetrwania. Gdy padnie ostatnie drzewo, wkrótce po nim padnie człowiek. Polecam książkę.