środa, 25 maja 2016

Top 10 serii książkowych

Na samym wstępie chciałem zaznaczyć, ranking ten jest mocno subiektywny, choćby dlatego, że nigdy nie byłem fanem tasiemców książkowych i tracenia czasu na cykle, które nigdy się nie kończą. Jednak i ja parokrotnie dałem się wciągnąć w nieco dłuższe historie, nie było ich dużo, raptem nieco ponad dziesięć, tak więc skompletowanie Top 10 nie sprawiło mi dużego problemu. Pragnę zaznaczyć iż przez pojęcie cykl rozumiem rozciągnięcie historii przynajmniej do czterech tomów, nie ma tu więc trylogii Sienkiewicza, trylogii husyckiej Sapkowskiego, Władcy Pierścieni Tolkiena czy też trzytomowego cyklu o księżniczce Achai Andrzeja Ziemiańskiego.



1. Saga o Wiedźminie - Andrzej Sapkowski (3 tomy opowiadań i 5 tomów sagi)

Wiedźmin w 30 lat po publikacji pierwszego opowiadania to postać kultowa. Powstał film, serial, gra komputerowa i świat który po dzień dzisiejszy zapełniany jest publikacjami najwierniejszych fanów. W pamięci na zawsze pozostaną mi wieczory zarywane w akademiku, by pochłonąć kolejny tom. Fantastyczny świat wykreowany przez Sapkowskiego pozwalał lepiej zrozumieć rzeczywistość, niby bajka ale mająca swoje odniesienie do tu i teraz. Jednostka a totalitaryzmy, wszechobecny rasizm, brudna polityka, jest tu też przyjaźń i miłość, a wszystko to, podczas wojny gdzie stary świat i jego prawa giną w otchłani ognia. Liczy się tylko przetrwanie i oczekiwanie na odrodzenie nowego lepszego świata, ale czy na pewno. Wiedźmin to mutant stworzony by walczył z potworami, tyle że w czasach w których żyje ciężko odróżnić człowieka od potwora.


2. Pan Lodowego Ogrodu - Jarosław Grzędowicz (4 tomy)

Vuko Drakkainen, to taki wiedźmin przyszłości, napakowany nowoczesną technologią. Wysłany jest na planetę Midgaard by odnaleźć zagubionych naukowców. Czy zagubionych to się okaże, autor ciekawie przedstawia świat magii w zetknięciu z nowoczesną technologią i człowieka który w takim świecie dysponuję prawie boską siłą.


3. Saga Endera - Orson Scott Card (5 tomów)

Dzieło Orsona można rozważać na kilku płaszczyznach, jest to opowieść o utraconym dzieciństwie, o poznawaniu świata, o jego delikatności, o niezrozumieniu, o tolerancji, poszanowaniu jednostki, a przede wszystkim jest to historia życia człowieka wyjątkowego. Statystyczny homo-sapiens ma przed sobą 70 może 80 lat, ale nie Ender.


4. Adrian Mole - Sue Townsend (8 tomów)

Zakompleksiony, wiecznie niedojrzały Adrian Mole to kwintesencja stereotypowego Anglika, uważającego się za pępek świata. Całość jest świetnie wkomponowana w brytyjską rzeczywistość, barwnie ją opisuje, bawiąc i śmiesząc. Perypetie Adriana Mola opisane są w formie pamiętników, poznajemy bohatera i okoliczności w jakich żyje od momentu gdy gdy kończy 13 lat, aż kiedy dobija do 40 roku życia. W sumie mamy osiem tomów, ja swoją przygodę rozpocząłem od Czas cappuccino i czytało mi się świetnie, szkoda że już nie powstaną kolejne części autorka Sue Townsend zmarła w 2014 roku.


5. Pieśń Lodu i Ognia (Gra o tron) - George R.R. Martin (prawdopodobnie 7 tomów)

George R.R. Martin stworzył kurę znoszącą złote jajka. O serialu HBO Gra o tron powstałym na podstawie sagi rozpisują się niemal wszystkie media od telewizji po prasę i internet. Miliony widzów i czytelników z zapartym tchem oczekuję kolejnych odcinków i tomów powieści. W chwili obecnej skoncentrowałem się na serialu, przeczytałem jedynie pierwsze dwa tomy i opowiadania poprzedzające sagę. 


6. Świat Dysku - Terry Pratchett (tu nie jestem pewien coś około 40 tomów)

Lubię ten świat a szczególnie historię o Straży Miejskiej. Satyra na otaczający nas świat, ale przedstawiona tak by nawet idiota zrozumiał. Szkoda tylko że jest to już cykl zamknięty autor zmarł w 2015 roku. 


7. Pomnik Cesarzowej Achai - Andrzej Ziemiański (5 tomów)

Powieść Andrzeja Ziemiańskiego ukazała się w idealnym czasie, Polska to potęga militarna, supermocarstwo technologiczne, odkrywające nieznane ziemie, przynoszące dostatek i nowoczesność. W tle polityczne rozgrywki, magia i tajemniczy Ziemcy. Fantastyka pisana ku pokrzepieniu serc, przygoda goni przygodę i niemiłosiernie wciąga.


8. Pan Samochodzik - Zbigniew Nienacki (14 tomów)

Mam sentyment do tej serii, przez lata skolekcjonowałem niemal wszystkie tomy. Cykl o Panu Samochodziku to nic innego jak kawał dobrej literatury detektywistycznej, która uczy i bawi. Wiem, że w dzisiejszych czasach kustosz, który w wolnych chwilach udziela się jako aktywista w ORMO, nie brzmi dobrze, czytało się to jednak całkiem nieźle, wiem że się powtarzam, ale pozostał sentyment. 


9. Kroniki Jakuba Wędrowycza - Andrzej Pilipiuk (7 tomów, seria nie zakończona)

Nie jest to literatura górnych lotów, pastisz nawiązujący do znanych motywów literackich. Ale wciąga swoim dystansem i zabawą konwencją. Główny bohater Jakub Wędrowycz: to filozof chwilami oscylujący w stronę menela, dziwaka i geniusza rycerza i dowcipnisia Polaka-Który-Potrafi, i Polaka któremu się chce. Do tego szlachetnego altruisty, który za trudy dla świata chce tylko dobrego słowa. I dobrego trunku. Masz problemy z duchami przodków? Coś stuka w Twoim domu? Sąsiad jest wampirem? Udaj się do Jakuba Wędrowycza najlepszego Cywilnego Egzorcysty w Kraju! Być może mieszka na zapadłej wsi na Ścianie Wschodniej być może odżywia się własnoręcznie pędzonymi trunkami i wygląda na starego kłusownika ale nie daj się zwieść pozorom! Jeszcze nie pojawił się wampir, kosmita, wilkołak czy upiór, który dałby radę nieustraszonemu egzorcyście w gumofilcach.


10  Harry Potter - J. K. Rowling (7 tomów)

Kolejna kultowa pozycja, przebrnąłem jedynie przez pierwsze trzy tomy, ale od czego jest kino. Historia młodego adepta magii to prawdopodobnie top 10 wielu takich zestawień, nie chciałem być gorszy.



1 komentarz: