Jeszcze nie w kwarantannie, ale już w domu. Wczoraj ostatni dzień w pracy do odwołania. Mam pewne wytyczne na ten czas, kilka zaległych zadań, nie powinienem się nudzić. Na półkach zalegają również książki do przeczytania. Trzeba jakoś ten czas zagospodarować. Trochę pracy, trochę książek a przede wszystkim czas na spędzenie dłuższej chwili z najbliższymi.
Wróćmy do książek. Nie tak dawno skończyłem czytać Błoto słodsze niż miód Małgorzaty Rejmer i chwiałbym się z wami podzielić swoimi przemyśleniami.
Prędzej czy później każde cierpienie, krzywda, tragedia, ból potrzebuje opowiedzenia. Opisania i podzielenia się tkwiącymi w nas emocjami. Za kilka lat wydarzenia dotyczące nas w chwili obecnej pandemia i walka z nią będą tematem wielu książek o przeróżnej tematyce. Małgorzata Rejmer za postawiła sobie za cel ukazanie nam Albanii Envera Hoxy oczyma mieszkańców tego kraju.
Dla czytelnika zderzenie z tymi opowieściami jest jak wysłuchanie starych bajek które przerażają, uczą, ale nie są realne. Każdy rozdział to inna historia kończąca się morałem, puentą końcową o charakterze pouczającym. Działania mają swoje konsekwencję, przyjaźń nie istnieje, miłość również, liczy się tylko tu i teraz. Bohaterowie historii zderzają się z cierpieniem ponad siły. Nie ważne czy jesteś ministrem, nauczycielem czy rolnikiem, każdego z was czeka podobny los. Nieuważne słowo, przedmiot czy zwykła zazdrość sąsiada może cię skazać na lata spędzone w odosobnieniu na ciężkiej fizycznej pracy w obozach. Władza jednych łamie szybciej innych dłużej, ale każdy z nich już nigdy nie będzie tym samym człowiekiem. Historie zahaczają o czasy współczesne ale i w nich ciężko odnaleźć przysłowiowe światło w tunelu. Hoxa zmienił Albańczyków i ich sposób myślenia.
Smutna to książka uświadamiająca, że komunizm miał wiele twarzy, również w różnych krajach bloku wschodniego. W Albanii odwilż lat 70-tych zakończyła się aresztowaniami setek tysięcy obywateli i zerwaniem stosunków z resztą państw socjalistycznych z na czele ZSRR, które były zbyt liberalne i odeszły od idei komunizmu. Polecam. Książka nagradzana na wielu konkursach nominowana do zeszłorocznej Nike.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz