sobota, 4 lutego 2017

1001 Movies

Dzisiaj będzie trochę nie typowo bo nietypowa jest książka o której będę opowiadał, a znalazłem ją pod świąteczną choinką kilka tygodni temu.


Pozycja wpisuje się w milenijny trent podsumowań, a chodzi o to co trzeba zobaczyć, zwiedzić, posmakować, posłuchać, dotknąć czy poczuć nim się zejdzie z tego ziemskiego padołu. W moje ręce wpadło 1001 Movies you must see before you die i muszę się przyznać nie mam bladego pojęcia czy tych filmów jest tyle ile podaje tytuł. Muszę też przyznać się że piszę o książce której nie przeczytałem do końca, do chwili obecnej smakuje poszczególne propozycje przypominam sobie fabułę lub odznaczam w notesie do co chcę zobaczyć. Po mimo kilkudziesięciu wiosen zakładam że jeszcze mam trochę czasu. 
Książka jest świetna, sprawdza się idealnie jako kompendium wiedzy o filmie od roku 1902 gdy powstał A Trip the Moon do roku 2015 i najnowszej odsłony Mad Max Furia w reżyserii George Millera. Krok po kroku z roku na rok dostajemy kolejne produkcje które warte są obejrzenia i choć przeważa kinematografia rodem z Hollywood to nie brakuje tu perełek z Europy, Azji czy nawet Afryki. Z Polską związane jest 14 produkcji, niektóre powstały w koprodukcji z innymi partnerami inne są firmowane polskim nazwiskiem reżysera. 


Zaznaczyć pragnę że wspomniane filmy to nie tylko rok produkcji i tytuł ale rzeczowa prezentacja fabuły, aktorów którzy mieli przyjemność tam zaistnieć i zdobyte nagrody na międzynarodowych festiwalach. Z książki wyłuskałem następujące filmy:

- Popiół i Diament - reż. Andrzej Wajda, rok 1958 (Pol)
- Pasażerka - reż. Andrzej Mung, rok 1963 (Pol)
- Rękopis znaleziony w Saragossie -  reż. Wojciech Has, rok 1965 (Pol)
- Repulsion (remake Noża w wodzie z roku 1962) - reż. Roman Polański, rok 1965 (Ang)
- Dziecko Rosemary - reż. Roman Polański, rok 1968 (USA)
- Chinatown - reż. Roman Polański, rok 1974 (USA)
- Człowiek z marmuru - reż. Andrzej Wajda, rok 1977 (Pol)
- Człowiek z żelaza - reż. Andrzej Wajda, rok 1981 (Pol)
- Dekalog - reż. Krzysztof Kieślowski, rok 1988 (Pol)
- Europa, Europa - reż. Agnieszka Holland, rok 1990 (Pol, Nie, Fra)
- Podwójne życie Weroniki - reż. Krzysztof Kieślowski, rok 1991 (Pol, Fra)
- Trzy kolory: Niebieski - reż. Krzysztof Kieślowski, rok 1993 (Pol, Fra)
- Trzy kolory: Czerwony - reż. Krzysztof Kieślowski, rok 1994 (Pol, Fra)
- Ida - reż. Paweł Pawlikowski, rok 2013 (Pol, Dan, Fra, Ang)

Wracam do studiów i poszukiwań perełek na kolejne wciąż długie zimowe wieczory, a książkę polecam bo poszerza nie tylko naszą wiedzę o kinematografii na świecie ale zachęca do dalszych poszukiwań. 

Ps. nie zniechęcajcie się rozmiarami tysiąc stron w takiej oprawie nie jest straszne...  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz