poniedziałek, 29 kwietnia 2019

Wiedźmin. Szpony i kły

W ostatnich tygodniach dałem się ponieś sentymentalnym powrotom do bohaterów z przeszłości. Na nowo wciągnęła mnie seria Star Trek, po dwóch latach doczekałem się ostatniej odsłony Gry o tron a na koniec roku szykuje się netfliksowska wersja Wiedźmina. 


Z tej okazji wygrzebałem z otchłani mojego Kindla zbiór opowiadań wydanych w trzydziestą rocznicę pierwszej oryginalnej historii o Wiedźminie opublikowanej na łamach Fantastyki w roku 1986. Jedenaście opowiadań wyłowionych w konkursie, każde innego autora, trzymających przyzwoity poziom. Niektóre historie nawiązują do losów samego Geralda inne to przygody bohaterów poznanych w sadze. Tytułowe Szpony i Kły to sentymentalny powrót do pierwszego opowiadania. Wracamy do Wizimy. Do stolicy Temerii przybywa wiedźmin Gerald by zdjąć czar ze strzygi notabene córki króla Foltesta tym razem jednak zmienia się perspektywa z  jakiej obserwujemy historię. Podmiotem lirycznym jest tu strzyga jej obawy i pragnienia. Strach ze zmianą jej obecnego stanu i jej nabytych umiejętności.
Czytając kolejne opowiadania, czuć że nie powstały one ręką mistrza, czasem jednak zbliżają się do oryginału, serce mocniej bije, a my ponownie zanurzamy się w wiedźmiński świat. Dla tych chwil warto sięgnąć po książkę. Polecam.

wtorek, 16 kwietnia 2019

Kwietniowe zakupy

Niewiele książek w tym miesiącu trafiło na moje półki i raczej jest to zestaw przypadkowy z jednym małym oszustwem. Podobnie jak w poprzednim miesiącu książka trafiła do mnie w zeszłym roku, nic o niej nie wspominałem więc jest dobry pretekst by ją tu umieścić i sięgnąć w najbliżyszm czasie.


- Digital Photography Masterclass - Tom Ang
Wygrzebana na jakiejś przecenie całkiem dobre kompendium wiedzy o fotografii, sporo przykładów i technik obróbki zdjęć. Przepięknie zilustrowana zakupiona za niewielkie pieniądze książka do której na pewno będę zaglądał często.

- Oblicza Wielkiej Brytanii - Dariusz Rosiak
Podtytuł książki Skąd wziął się Brexit i inne historie o wyspiarzach zachęcił mnie po sięgnięcie po tę pozycję. 

- Gwiazdozbiór Psa - Peter Heller
Książka zakupiona w zeszłym roku (stąd to małe oszustwo) wielokrotnie nagradzano opowieść o świecie po ataku tajemniczego wirusa który zdziesiątkował populację ludzi na ziemi. Brzmi intrygująco.

poniedziałek, 15 kwietnia 2019

Seriale się ogląda

Z niecierpliwością jak pewnie miliony fanów oczekiwałem na finałowy sezon Gry o tron. Nim to jednak nastąpiło minęło dwa długie lata. Przeglądając bloga natknąłem się na wpis z września 2017 roku o najciekawszych serialach obejrzanych w owym czasie. Nigdy nie byłem nałogowym oglądaczem seriali, ale znalazło się kilka które zapamiętałem od tamtego czasu.


Mam słabość do serii Star Trek i nie inaczej jest z najnowszą odsłoną Star Trek Discovery. Bardziej mroczny klimat odpowiadający współczesnym realiom, porusza tematy z pogranicza nauki i fantastyki. Alternatywne światy, obce cywilizacje, galaktyczne konflikty, a przede wszystkim miejsce jednostki we wszechświecie, stawianie granicy między człowieczeństwem a boskością.  Polecam.



Altered Carbon to opowieść o tym jak nowe technologie zmienią świat, jak powstanie nowa grupa społeczna  potrafiąca przenosić swoją jaźń w nowe ciało i żyć wiecznie. Z czym to się wiąże i jakie niesie ze sobą konsekwencję dowiemy się ogladając serial Netflixa. Ciekawy obraz przeszłości dający pole do rozważań nad istotą człowieczeństwa. Polecam.


1983 alternatywna historia Polski. Atak terrorystyczny który zmienił bieg historii. Mamy 2003 rok żelazna kurtyna wciąż istnieje a Polska stała się państwem policyjnym na pograniczu dwóch światów. Młody chłopak świeżo upieczony prawnik poszukuje prawdy o wydarzeniach tego feralnego roku. Brzmi ciekawie nieco gorzej z realizacją i logiką niektórych wątków. Pomimo wszystko polecam.




The last Kingdom jest adaptacją cyklu Wojny Wikingów Bernarda Cornwella. Jak do tej pory obejrzałem dwa sezony kolejny trzeci czeka na mnie na Netfliksie. Akcja toczy się w drugiej połowie IX wieku. Syn saskiego szlachcica, Uhtred, zostaje osierocony i porwany przez Wikingów, którzy wychowują go jako jednego z nich. Już jako młody wojownik obserwuje upadek kolejnych brytyjskich królestw i toczy ze sobą wewnętrzną walkę, zastanawiając się, kim tak naprawdę jest - Sasem czy Wikingiem. Ciekawa opowieść o lojalności, miłości i obowiązku. Polecam.



Colony to moje odkrycie z przed kilku tygodni. Ziemia zostaje najechana przez przybyszów z obcej planety. Część ludzkości decyduje się na współpracę otrzymując pewne przywileje, część walczy w ruchu oporu. Większość próbuje przetrwać chroniąc swoich najbliższych. Małżeństwo Bowmanów w czasie inwazji traci syna i za wszelką cenę próbuje go odnaleźć. Will eks agent FBI decyduje się na współpracę z tymczasową władzą, jego żona Katie szuka pomocy w ruchu oporu. Jak to się skończy zapraszam do oglądania.

Było jeszcze kilka innych seriali te które utkwiły mi w pamięci to:
- Wikingowie (sezon 4) pierwsze dwa sezony rewelacyjne, trzeci do pewnego momentu całkiem dobry, ale o czwartym szkoda gadać, do piątego jakoś mnie nie ciągnie.
- Zagubień w kosmosie, pierwszy odcinek pilotowy dobry trzymający w napięciu, potem tylko gorzej taka familijna telenowela gdzieś w kosmosie.
- Kroniki Shannary sezon 2 (ciekawe zdjęcia kiepska fabuła i gra aktorska) o pierwszym sezonie pisałem tu...
- Grimm nawet ciekawe nawiązanie do starych baśni i współczesnej popkultury jeszcze wrócę.

Na Netfliksie odznaczyłem jeszcze kilka seriali, ale jakoś nie miałem ochoty ich obejrzeć, albo porzuciłem po jednym odcinku i nawet nie chcę robić im kryptoreklamy.